Profilaktyka

Piaskowanie i scaling

Moim pacjentom proponuję oczyszczanie powierzchni zębów z kamienia i osadów za pomocą ultradźwięków (tzw. Scaling) lub piaskowanie przy użyciu specjalnej piaskarki. Metodę dobieram indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i stanu higieny jamy ustnej. Na koniec zabiegu wszystkie powierzchnie zębów poleruję pastami polerskimi. Tak przygotowane i oczyszczone zęby zabezpieczam preparatami fluorowymi. Ma to na celu wzmocnienie zębów, a co za tym idzie zmniejszenie ich podatności na próchnicę.

Lakowanie i lakierowanie

Lakowanie proponuję dzieciom w momencie gdy pojawią się pierwsze zęby stałe trzonowe (potocznie szóstki) a także przedtrzonowe. Bruzdy zębów, które najczęściej narażone są na rozwój próchnicy lakuję zaraz po wyrżnięciu się całej powierzchni żującej zęba, a utrzymywanie się laku sprawdzam na kolejnych wizytach. Lakierowanie natomiast polega na aplikacji związków fluoru za pomocą pędzelka na powierzchnie wszystkich zębów. Po zabiegu zęby są bardziej odporne na działanie bakterii kwasotwórczych, które doprowadzają do rozwoju próchnicy. Zarówno lakowanie jak i lakierowanie są bardzo dobrze tolerowane przez dzieci. W połączeniu z codzienną higieną minimalizują ryzyko powstania chorób jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza

Wypełnienia stomatologiczne i odbudowa zniszczonych koron zębów.
W mojej pracy szczególną uwagę poświęcam odbudowie utraconych tkanek twardych zęba. Do tego celu stosuję wysokiej jakości materiały kompozytowe światłoutwardzalne. Staram się, aby wypełnienia ubytków kolorem i kształtem przypominały naturalne zęby. Wykonuję kosmetyczne odbudowy zarówno niewielkich jak i rozległych rozmiarów. W przypadku gdy do czynienia mam ze znacznie zniszczoną bądź połamaną koroną zęba posiłkuję się zastosowaniem włókna szklanego, które stanowi rusztowanie dla odbudowy.

Leczenie kanałowe.

Leczenie endodontyczne zęba, zwane potocznie kanałówką, pozwala uratować zęba, który w przeszłości kwalifikowany byłby do usunięcia. Leczenie kanałowe jest bezbolesne, gdyż przeprowadzam je w znieczuleniu. Zabieg polega na tzw. chemo-mechanicznym opracowaniu kanału/kanałów korzeniowych i ich wypełnieniu. Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu korona zęba odbudowana może zostać za pomocą: kompozytu światłoutwrdzalnego, odbudowy na włóknie szklanym, wykonaniu korony czy mostu. Prawidłowość leczenia kontroluję na bieżąco przy pomocy aparatu rentgenowskiego, który posiadam na miejscu. W związku z tym pacjent oszczędza czas na wykonanie zdjęć rtg w innym gabinecie.
Proponowany przeze mnie sposób leczenia zapewnia utrzymanie zęba na wiele lat, przy oszczędzeniu pacjentowi niepotrzebnego stresu i bólu.

Protetyka i stomatologia estetyczna
Korona jest to odbudowa zniszczonych tkanek twardych zęba, którą można wykonać na licowanej porcelaną podbudowie z metalu, bądź może być to również uzupełnienie pełnoceramiczne. Odbudowy tego typu są trwałe, estetyczne, szczelne i nie ulegają zniszczeniu podczas wieloletniego użytkowania.
Most protetyczny daje możliwość uzupełnienia brakującego zęba (zębów) poprzez oszlifowanie sąsiednich zębów i wykonania na nich koron, które są połączone przęsłem imitującym brakujące zęby.
Proteza akrylowa jest wykonywana przy bezzębnych wyrostkach, można ją też zastosować w przypadku rozległych braków zębów. Wykonana jest z akrylu. Zwana jest również protezą osiadającą, ponieważ siły żucia przenoszone są poprzez tkanki miękkie na wyrostek.
Proteza szkieletowa uzupełnia większe braki zębowe. Nie można jej wykonać w przypadku bezzębia całkowitego. Szkielet protezy wykonywany jest z metalu a zęby osadzane są w akrylu. Dzięki takiej konstrukcji proteza jest solidna, natomiast zasięg płyty protezy górnej ograniczony jest do minimum. Cecha ta jest istotna przede wszystkim dla pacjentów z odruchem wymiotnym.
W porównaniu do protezy akrylowej, proteza ta jest protezą z wyboru, ponieważ zanik kości następuje zdecydowanie wolniej. Siły żucia przenoszone są nie tylko przez tkanki miękkie, ale również przez zęby własne pacjenta. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że proteza nie uciska dziąsła. W tym wypadku percepcja smaku jest dużo lepsza i proteza o wiele lepiej utrzymuje się w jamie ustnej a niżeli proteza akrylowa .Proteza ta nazywana jest inaczej protezą podpartą i nie niszczy ona sąsiednich zębów. Modyfikacją protezy szkieletowej jest szynoproteza, która stabilizuje rozchwiane zęby.
Licówka
Ten rodzaj uzupełnień estetycznych wykonuję w przypadku niezbyt silnie zniszczonych próchnicowo zębów, w sytuacji gdy potrzebna jest zmiana ich kształtu, wielkości, koloru, czy też niezbędna jest likwidacja przerw między zębami. W przypadku tym preparacja jest minimalna, a jeśli warunki na to pozwalają odbywa się ona tylko w obrębie szkliwa bez szlifowania. Zabieg ten zalicza się do najmniej inwazyjnych w strukturę zęba i przyzębia. Zęby szlifowane są od strony wargowej lub policzkowej a powierzchnia podniebienna lub języka w większości przypadków pozostaje prawie nieruszona. Licówka wykonywana jest z kompozytu światłoutwardzalnego. Bardziej trwałą i precyzyjną formą zabiegu są licówki ceramiczne, które wykonuję w warunkach laboratoryjnych we współpracy z wysoko wyspecjalizowanym technikiem dentystycznym.

Wybielanie zębów
Jako stomatolog jestem zwolennikiem wybielania domowego, które polega na wykonaniu nakładki z akrylu, indywidualnie dopasowanej do uzębienia pacjenta. Pacjent otrzymuje specjalny żel, który aplikuje do wykonanej nakładki i zakłada ją na noc przez okres od 1-2 tygodni. Zaletami tej metody są jej bezpieczeństwo, brak lub bardzo niewielka nadwrażliwość tkanek zębów, a także stała kontrola nad procesem wybielania.
Moim pacjentom nie polecam wybielania gabinetowego za pomocą specjalnych lamp. Najnowsze doniesienia wykazują, iż wyższe stężenie środka wybielającego (powyżej 30% nadtlenku wodoru), powodować może powikłania w postaci silnej nadwrażliwości pozabiegowej, resorpcji w okolicy szyjek zębowych, a nawet braku efektu. Wydaje się, że taka metoda wybielania powinna być zarezerwowana dla osób niecierpliwych, którym bardzo zależy na czasie. Dlatego moim pacjentom proponuję omówione już wybielanie domowe.

Inne usługi
Gabinet oferuje również inne usługi, takie jak szynowanie rozchwianych zębów, extrakcje zębów mlecznych i stałych, leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, a także wykonywanie zdjęć RTG przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu (dawka promieni RTG jest zminimalizowana o około 90 % w stosunku do klasycznych urządzeń).


Wszystkie zabiegi wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu i najwyższej jakości materiałów. Wykwalifikowany personel dołoży wszelkich starań aby leczenie przebiegało w przyjemnej atmosferze a każdy zabieg wykonywany był bezboleśnie.

© 2013-2019 - www.dentalartsobolewska.pl - Justyna Brachaczek-Sobolewska